Úvod > O SDH > Kroužek mladých hasičů > Činnost v roce 2022

Datum konání:
1.1.2023

Kroužek mladých hasičů 2022

Pravidelně každý pátek od 16 do 18 hodin se schází kroužek mladých hasičů. Připravujeme se a trénujeme na různé hasičské soutěže, převážně na celostátní hru Plamen.

K 31.12. 2022 jsme měli 21 řádně nahlášených členů, z toho 16 dětí do 15 let a 5 dorostenců. K tomu jsme měli 4 děti zatím nepřihlášené - 3 děti v předškolním věku a 1 nově příchozí.

První soutěží roku 2022 pro nás byla Provozská uzlovka 5. března. Na tuto soutěž v uzlování jsme postavili dvě hlídky z převážně nových členů. Chyby se objevily, a tak výsledek nebyl úplně skvělý, byla to ale obrovská zkušenost pro každého z našich závodníků.

8. dubna jsme se v hasičské klubovně věnovali plnění odznaků odborností, které nakonec úspěšně splnilo 7 dětí a ty se nyní pyšní označením Preventista.

Čarodějnice 30. dubna – s dětmi jsme připravili soutěže pro účastníky tradičního pálení čarodějnic na fotbalovém hřišti.
8. května 2022 jsme vyjeli do Kostelecké Lhoty na soutěž O Lhoteckého Soptíka. Naše družstvo starších žáků se umístilo na 9. místě.

Poslední květnový víkend se naši mladí hasiči opět po kovidové pauze zúčastnili třídenního ukončení soutěže Plamen v Ještěticích. Od pátku do neděle zápolili v disciplínách požární útok, štafeta CTIF, štafeta požárních dvojic, požární útok CTIF a 4 x 60 m. Pro některé to bylo první seznámení se závody, a tak konečné umístění na konci žebříčku nás nerozesmutnilo. Nasbírali jsme nové zážitky a inspiraci pro další ročník.

V pátek 3. června jsme spolu s mladými hasiči uspořádali dětský den pro mateřskou školku a 1. a 2. třídu ZŠ. U splávku jsme pro děti přichystali soutěže, prohlídku hasičské cisterny a projížďku na raftech. Přijela i Policie ČR a ukázala dětem policejní auta. Počasí se vydařilo, všichni si to užili a my se těšíme na další setkání v příštím roce.

V roce 2022 dosáhli naši dorostenci nebývalého úspěchu v soutěži Požární ochrana očima dětí a mládeže. Se svou prezentací na téma Živelné katastrofy v kategorii Digitální technologie se po umístění na prvním místě v okrese a následně na prvním místě v kraji dostali až do republikového kola. Michal Borovec, kterému s tvorbou prezentace pomáhal Lukáš Kotyza, se v něm nakonec umístil na 3. místě. Slavnostní předání ocenění proběhlo 10. června na Litoměřických hasičských slavnostech.

Chlapci byli následně během Vítání léta oceněni městysem Doudleby nad Orlicí za jeho reprezentaci.

17. září 2022 Lukavický braňáček - Děti z kroužku mladých hasičů SDH Doudleby nad Orlicí se vydaly na tradiční Lukavický braňáček. Dorost obsadil 11. místo, starší žáci 12. místo. Na trase dlouhé cca 3 km poznávali topografické značky, vázali uzle, lezli po laně, určovali směr pomocí buzoly, obvazovali zraněný loket a koleno, stříleli ze vzduchovek a určovali, který hasicí přístroj je vhodný k hašení různých věcí.

28. září 2022 Podzimní závod Kostelecká Lhota - Tradicí je pro nás tento závod v Kostelecké Lhotě. Na Penaltě se soutěží vždy v kategoriích mladší a starší žáci, kteří své útoky odběhli v dopoledních hodinách, a muži a ženy, kteří závodili odpoledne. Dětem počasí přálo, disciplíny dokončily za sucha, dospělé tentokrát zkropil vydatný déšť. Ten je ale neodradil, a tak se ve Lhotě uskutečnil opět vydařený závod plný skvělých výkonů, navzdory nepříznivému počasí a chvílemi nebezpečným podmínkám. Konečné pořadí - starší žáci 10. místo, muži 12. místo, ženy 3. místo.

8. října 2022 ZPV Lukavice - V Lukavici proběhl Závod požární všestrannosti, který zahájil novou sezónu kroužku mladých hasičů. Děti soutěžily v disciplínách střelba ze vzduchovky, vázání uzlů, zdravověda, topografie, lano, požární ochrana. Starší žáci se umístili na 16. místě, dorost na 5. místě. Tím byl uzavřen soutěžní rok. Na další závody začínají opět na jaře.
4. listopadu jsme s dětmi na kroužku vyrobili lampiony a v 18 hodin jsme se zapojili do lampionového průvodu, který prošel obcí na Třešňovku, kde bylo přichystáno občerstvení, světelná show a ohňostroj. Lampiony se dětem moc povedly, a dokonce většině přežily i vydatný déšť.

16. prosince jsme uspořádali vánoční besídku. Děti strávily odpoledne v hasičárně hraním deskových a karetních her a zpíváním karaoke. Nechybělo tradiční vánoční občerstvení a ani Ježíšek nezapomněl přinést dětem dárečky.
V roce 2022 jsme opět zkusili požádat o dotace z Královéhradeckého kraje. Naše žádost byla schválena a my obdrželi peníze na nákup nových překážek potřebných pro nácvik disciplín ve hře Plamen. A tak se naše děti mohou těšit z nové kladiny, tunelu, lehkoatletické překážky a kádě, které byly pořízeny za finanční podpory Královéhradeckého kraje. Finanční podporu na nákup vybavení jsme obdrželi stejně jako každý rok také z Městyse Doudleby nad Orlicí. Děkujeme.

Na konci roku jsme ještě podali žádost o dar pro rok 2022, který Královéhradecký kraj vypsal pro spolky pracující s dětmi na překlenutí energetické krize. Dar činí 200 Kč na každé přihlášené dítě ve věku 3 – 18 let.

Naši dorostenci dospěli do věku, kdy se mohou aktivně účastnit běžných soutěží v kategorii pro dospělé muže. V roce 2022 náš sbor tedy reprezentovali na těchto soutěžích:

• Okrsková soutěž 14.5. v Doudlebách nad Orlicí, kde se umístili na 3. místě.
  • Noční závod Tutleky 30. července, kterého se zúčastnili spolu s družstvem našich žen
  • 10. září 2022 O Třebešovského beránka - 7. místo
  • 24. září 2022 O putovní pohár starosty obce Častolovice - 11. místo.

Michal Borovec a Lukáš Kotyza se také aktivně zapojují do činnosti okresního sdružení, když s panem Řeháčkem jezdí po soutěžích a obsluhují časomíru. Zároveň chtějí využít příležitost a v roce 2023 by rádi složili zkoušky rozhodčích.
Může nás těšit, že jsme si skutečně vychovali nástupce a nadšené hasiče, kteří se nebojí dobrovolně a nezištně pomáhat tam, kde je třeba.